80 let od partizanskih smučin – poklon pogumu, športu in skupnosti

Med januarjem in majem 2025 se je v Cerknem zvrstila serija dogodkov, s katerimi smo obeležili izjemno 80-letnico partizanskih smučarskih tekmovanj, ki so leta 1945 potekala prav na Cerkljanskem. Sredi tedaj okupirane Evrope so partizani v Cerknem organizirali tekmovanje v treh disciplinah: patruljnem teku, veleslalomu in skokih.

Osrednji kulturni dogodek ob 80-letnici je bila slavnostna akademija z naslovom Hvala za pogum, ki je potekala 24. januarja v Osnovni šoli Cerkno. Akademijo je vsebinsko in režijsko zasnovala Tjaša Jurman. V programu so pomembno vlogo odigrali učenci OŠ Cerkno pod mentorstvom Mojce Lipužič Moravec. Pri ustvarjanju celostne podobe akademije je sodelovala tudi igralska zasedba Nikolovski in tovariši, glasbeno pa so program oblikovali člani Društva godbenikov Cerkno. Slavnostni gost akademije je bil minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han.

22. januarja je na Smučarskem centru Cerkno potekala veleslalomska tekma osnovnošolcev, ki je hkrati predstavljala tudi otvoritev smučarskega dela praznovanja 80-letnice Partizanskih smučin. Tekmovanje mladih smučarjev, letos jih je sodelovalo 33, je potekalo v znamenju spoštovanja zgodovine – kot poklon prvim partizanskim smučarskim tekmam, ki so pred osmimi desetletji v Cerknem simbolizirale pogum v vojnih časih.

25. januarja je v okviru tradicionalnih 48. spominskih tekem sledilo tekmovanje članic in članov veteranskih ter domoljubnih organizacij ter pripadnic in pripadnikov Slovenske vojske. Kljub meglenemu dnevu se je na start prijavilo kar 245 tekmovalk in tekmovalcev.

Cerkljanski muzej je povabil na Muzejsko srečanje, na katerem so obiskovalci lahko spremljali redko predvajani igrano-dokumentarni film iz leta 1981. Film je prikazal partizanske smučarske tekme iz obdobja narodnoosvobodilnega boja. Dogodek je z zgodovinskimi poudarki obogatila vodja Cerkljanskega muzeja Milojka Magajne. Mestni muzej Idrija pa je 18. februarja v okviru Muzejskih večerov gostil predavanje Aleša Gučka, ki aktivno sodeluje pri ohranjanju smučarske dediščine v Sloveniji.

11. aprila je pred Cerkljanskim muzejem zaživela panojska razstava Partizanske smučarske tekme, ki jo je pripravil Mestni muzej Idrija – zanj Milojka Magajne. Razstava na desetih panojih zgoščeno pripoveduje zgodbo o partizanskem smučarskem tekmovanju iz januarja 1945. Zasnovana kot potujoča razstava bo svojo pot nadaljevala po Sloveniji, naslednja postaja pa bo Nordijski center Planica. Istega dne je bila odprta tudi tematska pot Pot partizanskih smučin. Pot je dolga 3,7 kilometra in delno sledi izvirni trasi nekdanjega patruljnega teka. Ob poti pohodnike spremljajo informativne table s fotografijami in podatki iz leta 1945, ki v naravnem okolju ustvarjajo živo povezavo s preteklostjo. Pot je primerna za vse generacije, od zgodovinskih navdušencev do rekreativcev. Prvi voden pohod, ki ga je vodil Vladimir Sedej, je potekal 13. apila.

V sodelovanju s Centrom odličnosti za gorsko bojevanje Slovenske vojske je v Poljčah potekal strokovni posvet o zgodovinskem in vojaškem pomenu partizanskega smučanja na Cerkljanskem.

Zgodba o Partizanskih smučinah je bila predstavljena tudi v oddaji Na lepše na RTV Slovenija, kjer so poudarili preplet zgodovine, dediščine in turizma. TV Slovenija je ob obletnici ponovno predvajala dokumentarni film režiserja Dušana Moravca Partizanske smučine Cerkno ’45. Učenci višjih razredov OŠ Cerkno so si film ogledali ob prisotnosti režiserja Dušana Moravca in Milojke Magajne iz Cerkljanskega muzeja. Ravnatelj OŠ Cerkno Mitja Dežela pa je zgodbo in pomen partizanskih smučin predstavil tudi na urah zgodovine v okoliških osnovnih šolah.

Zaključna akcija obeleževanja jubileja je bila izdaja posebne serije poštnih znamk z naslovom MIR, ki jih je 9. maja izdala Pošta Slovenije. Pobudo za izdajo sta podala Filatelistično društvo Idrija in Organizacijski odbor Partizanske smučine – Cerkno ’45. V seriji je izšlo pet znamk, motivi na njih pa poudarjajo pomembne zgodovinske teme: konec druge svetovne vojne, ustanovitev prve slovenske narodne vlade, partizanske smučine, časnik Partizanski dnevnik ter ustanovitev Organizacije združenih narodov. Predstavitvev serije je dan pred izdajo potekala v Cerkljanskem muzeju, slavnostni gost dogodka je bil Matej Arčon,  podpredsednik Vlade Republike Slovenije in minister za Slovence v zamejstvu.

Ob praznovanju 80-letnice Partizanskih smučin se je Cerkno z izjemno raznolikim programom dogodkov poklonilo pogumu partizanskih smučarjev, obudilo spomin na pomembne zgodovinske dogodke in poudarilo pomen negovanja dediščine za prihodnje generacije. Praznovanje je povezalo lokalno skupnost, mlade in starejše, kulturne ustanove, športnike in širšo javnost, kar je utrdilo zavedanje o dragocenosti miru, svobode in skupnih vrednot, ki ostajajo žive tudi po osmih desetletjih.