Staroverstvo na območju Arheološkega parka Divje babe
V soboto, 28. junija smo se podali na potep po sledeh staroverstva in cerkljanskega izročila.
Pohod, ki ga je vodil Silvo Močnik, raziskovalec cerkljanskega izročila in staroverstva ter dolgoletni prijatelj Pavla Medveščka, je bil drugi v nizu tematskih pohodov ob 30-letnici najdbe neandertalčeve piščali.
Silvo Močnik je že vrsto let močno vpet v raziskovanje staroverstva in duhovne dediščine Cerkljanskega – med drugim je sodeloval tudi s Cirilo Toplak, avtorico knjige Naša vera, ki prinaša dragocene zapise o verovanju in življenju ljudi v teh krajih. Prav tako je bil del ekipe filma Eme Kugler – Nekoč v Posočju.
Potep smo začeli pri reki Idrijci, ki je imela v staroverskem verovanju poseben pomen. Pot je vodila po mulatjeri do cerkve sv. Ivana (Janeza Krstnika) nad dolino Sjavnce. Med potjo je bilo govora o treh glavnih elementih staroverstva – vodi, ognju in zemlji – ter njihovem simbolnem pomenu.
Zasluge za ohranitev teh znanj gredo Pavlu Medveščku, ki je pred več kot šestdesetimi leti naletel na posameznike, ki so na Cerkljanskem še vedno živeli po starem verovanju v naravne sile. Njihov svet je temeljil na simbolu tročana – trikotnika, ki predstavlja ravnovesje med elementi. Nad vsem je bedela Nikrmana, prasila stvarstva.
Pohod se je zaključil pri jami Divje babe, nato pa smo se vrnili po isti poti do izhodišča. Sklenili smo ga v krogu – simbolično in v duhu cikličnosti narave, ki jo staroverski pogled postavlja v središče sveta.
Jeseni sledita še dva tematska pohoda: 6. septembra 2025 bo potekal pohod z opazovanjem netopirjev, ki ga bo vodil Primož Presetnik, 25. oktobra 2025 pa še tematski pohod Ostaline 1. svetovne vojne, pod vodstvom Sandra Oblaka.